מפקדי הסיירת

חיים אורן (איבן)

1973-1974

ממאמרו של ד"ר זאב דרורי
תקופת - חיים אורן (איבן)

בתחילת מלחמת יום הכיפורים ישבה סיירת "חרוב" בבקעת הירדן  ולא לקחה חלק במלחמה. שבועיים לאחר תחילת הקרבות מינה אלוף פיקוד המרכז יונה אפרת את סא"ל חיים אורן (איבן) למפקד היחידה. רק בשלושת ימי הלחימה האחרונים של המלחמה  השתתפה היחידה בקרב על העיר סואץ. בלחימה נהרגו 21 מלוחמי "חרוב", רבים נפצעו ומרבית הרק"מ יצא מכלל שימוש.  כמו במלחמת ששת הימים, סיירת "חרוב" לא הייתה מאורגנת ומצוידת למלחמה. לא היה זה גדוד חי"ר רגיל דוגמת גדודי הצנחנים, ומכאן החוסר בהכשרה ותוכנית אימונים סדירה, בציוד ובאמצעי לחימה סטנדרטיים. לגדוד לא הייתה פלוגה מסייעת ולא נגמ"שים או זחל"מים. לקראת הלחימה בסואץ הועמדו לרשות "חרוב" מספר נושאי גייסות שלל      B.T.R.  תוצרת בריה"מ ולכל כלי נדחקו 20 לוחמים. (הכלי היה מתוכנן לשאת 8 לוחמים.) פגיעה ישירה במהלך הקרב גרמה למותם של 12 לוחמים ופציעת הנותרים. לאחר המלחמה ישבה היחידה פרק זמן נוסף באזור פאיד ועסקה בפעולות בט"ש ובאיסוף שבויים עד שלבסוף הוחזרה היחידה לבקעה.
בעקבות המלחמה פורקה סיירת "חרוב" מאחר וצה"ל לא ראה לנכון להמשיך להחזיק יחידת מתנדבים, בעלי מוטיבציה ויכולת מבצעית גבוהה ללא יעוד מוגדר. 
פקודת חיסול ליחידת בט"ש 484 "חרוב", הוצאה ע"י אג"מ תוא"ר במטכ"ל, ב-8 באפריל 1974. למעשה הייתה היחידה בשלבי פירוק  עד סוף חודש אפריל, והחיילים נשלחו ליחידות החי"ר והשריון בצה"ל. חזרה
1973-1974